Back to Top

Login | Register

Please Wait ..


Forum Home > Finance > Solution needed for Costing problem
 




Recent Topics


Post New Topic


08 November 2008, 14:34   Report Abuse

srinivas

humble devotee of saraswati



[ Scorecard : 274]


  1. suppose that 4 kgs of material A are required to make one unit of product TS, each kilogram costing Rs.10. It takes direct labour 5 hours to make one unit of product TS. The labour force is paid Rs.4.50 per hour.
 
During the period the following results were recorded.
Material A: 8,200 kgs purchased on credit*                        Rs.95000
Material A: kgs issued to production*                                 8200 kgs
Units of product TS produced*                                           1600
Direct labour hours worked*                                              10000
Cost of direct labour*                                                         Rs.32000
 
Required:
(a)    Calculate the following variances for the period.
·        Material price variance
·        Material usage variance
·        Labour rate variance
·        Labour efficiency variance
(b)   Prepare journal entries for the transactions marked * above, together with the          variances calculated in (a).
 
You should make the following assumptions
·        An integrated accounting system is maintained
·        There are no opening or closing stocks of work in progress.

Please mail the solution to psrinivas1 @ in.com






Related Topics / Similar Threads

More..

Post your reply for : Solution needed for Costing problem

Your are not logged in . Please login to post replies
Click here to login


Not a member yet ?? Click here to signup

Message




Subscribe to the latest topics :




Sign-in to your account


Username:
Password:

Remember Me

Forgot your password?

Sign-up now



Join MBAclubindia.com and Share your Knowledge. Registered members get a chance to interact at Forum, Ask Query, Comment etc.